GÖKOVA KÖRFEZİ

GÖKOVA KÖRFEZİ

Denizin Akyaka’da muhteşem bir manzara ile birleştiği noktada körfez belki nadiren de olsa bulunduğu bölgenin adını bastırır hale gelmiştir. İşte bu yüzden “Gökova Körfezi” tabiri yerine sadece “Gökova” kullanılırki Gökova denildiğinde de Akyaka anlaşılır.
Hem Muğla’lılar  hem de uzak şehirlerden gelenler için orası kah Akyaka kah Gökova’dır ama anlaşılan akıllarda kalan güzellik hep aynıdır. Belki de bu yüzden yerel halk Akyaka’ya Gökova denmesinden hiç rahatsız olmaz.

Aslında Akyaka’nın hemen altında, Gökova isminde bir köy vardır. Bu köy yine Akyaka gibi inanılmaz doğası her geleni büyülemektedir. Ama bu karışıklık, Akyaka’da apartlarda konaklamak isteyen misafirlerin kafasını da karıştırabilmektedir. Bambaşka şehirlerden Gökova Körfezinde, Akyaka’da tatil yapmak için araştırmaya koyulanlar haritada Gökova’yı başka bir yerde görmekte ama  Akyaka’daki apartlardan herhangi birini arayıp Gökova’da mısınız diye sorduğunda evet cevabını almaktadır.

Sonuç olarak apartların ve denizin asıl bulunduğu yer Akyaka beldesi olup Gökova ise hem körfezin hem de biraz aşağıda bulunan köyün adıdır.
İsimler üzerinde bu kadar durduktan sonra Gökova Körfezinin güzelliklerinden bahsetmenin de zamanı geldi sanırım…
Bu sayfa hazırlanmaktadır.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK