Akyaka’da Tatil Yapmak Bir Ayrıcalıktır…

Akyaka’da Tatil Yapmak Bir Ayrıcalıktır…

1187
0
PAYLAŞ

Tatil yapmak sizin için bir ayrıcalıksa ve amacınız tüm yılın yorgunluğunu atmaksa “Akyaka” tamda size uygun bir yer diyebiliriz.

Muğla’da deniz nerede? diye bir soru sorduğunuzda size verilen cevap Akyaka olacaktır. Peki Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi popüler tatil mekanları dururken neden Akyaka? Çünkü yemyeşil doğası, tertemiz havası, mavi bayraklı berrak denizi ve kendine özgü mimarisiyle “Akyaka” sakinliği ve huzuru sizlere sunuyor.

Akyaka; önceleri küçük bir balıkçı kasabasıyken turizmin gelişmesinden sonra yavaş yavaş farklı bir çehreye bürünmüştür. Bu dönüşüm Nail Çakırhan’ın eski Ula evlerinden esinlenerek yaptığı küçük bir bahçe içerisinde iki katlı nostaljik evleri, günümüz modern tarzıyla uyarlamasıyla başlamıştır. Bu düzenleme ile Akyaka dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden “Ağahan” ödülünü almaya hak kazanmıştır. Taş duvarlarla örülmüş kocaman otellerin ruhsuzluğuna inat sıcaklığını korumasının sebebi de budur.

Konum olarak; Muğla merkez ile Marmaris’in tam ortasında yer alan Akyaka, diğer tatil beldelerine yakınlığıyla da avantajlı bir seçimdir. Eğer Akyaka’ya Muğla merkezden gidiyorsanız, Sakar Geçidinden geçmeniz gerekir ki, Gökova Körfezi’nin müthiş manzarası eşliğinde 15dk’lık kısa ve keyifli bir yolculukla zaman su gibi akıp geçecektir.

Akyaka’ya vardığınızda dikkatinizi ilk çekecek olan az öncede bahsetmiş olduğumuz, kendine özgü mimarisi olacaktır. Bu düzenlemenin getirdiği sıcaklığı ve dinginliği ilk anda hissedeceksiniz. Akyaka içerisinde ki apartlarda makul fiyatlara kalabilir, konfor ve huzuru aynı anda yaşayabilirsiniz yada doğayla daha fazla iç içe olmak için Akyaka ormanı içerisinde çadır kurabilir, denize iki adım mesafede kamp yapabilirsiniz.

Mavisiyle, yeşiliyle sizlere nefes aldırmayı amaçlayan ve her görüntüsüyle yaşama hissi uyandıran Akyaka’da birbirinden güzel koylara tekne turlarına çıkabilir yada Akyaka ile özdeşleşmiş buz gibi suyu ile denizin berraklığında etkisi büyük olan Azmağı daha yakından tanımak için küçük teknelerle müthiş manzaralar eşliğinde kısa bir tur yapabilirisiniz. Akyaka’nın biraz daha altında kalan ve adı Akyaka ile eş anlam taşıyan Gökova köyünü ziyarete gidebilir, eş değer bir güzelliği daha hayatınıza katabilirsiniz. Yemek ihtiyacınız için Akyaka içerisinde ki restoran ve kafelere gidebilir, dilerseniz Akyaka’ya bir başka anlam daha katan Azmak manzaralı, lezzetli balık çeşitleri yiyebileceğiniz mekanlara yada iskelenin kenarlarında yer alan samimi balıkçı teknelerinde pratik ve aparatif şeylerde yiyebilirsiniz.

Gündüzleri ormanda doğa yürüyüşleri  yapabilir, bisiklet turlarına katılabilir yada daha hareketli sporlar için rüzgar sörfü, kano veya yamaç paraşütünü tercih edebilirsiniz. Her kaldığınız yerde evinizdeymişçesine ağırlanacağınız için gönül rahatlığıyla Akyaka’yı tercih edebilir, yılın tüm yorgunluğunu bu küçük kasabada atabilirsiniz.

Her geçen gün gelişmeye devam etse de, Akyaka hep eski sıcaklığını, eski bozulmamışlığını, tertemiz havasını, doğasını ve insanını koruyacak, her sene gelip kendisine hayran kalan dostlarını da benimseyip kucaklayacaktır…

Önder TÜRKER
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğrencisi

PAYLAŞ
Önceki makaleAKYAKA
Sonraki makalePALMISS APART

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK