AKYAKA

AKYAKA

Akyaka’da tatil yapmak bir ayrıcalıktır. Temiz denizi, yemyeşil doğası, sakinliği, dinginliği ile tatil anlayışınızı değiştirecek bir yer Akyaka.

Yıllar önce küçük bir balıkçı kasabasıyken 80’lerdeki turizm patlamasıyla birlikte yavaş yavaş hem yerli hem yabancı  turistin dikkatini çekmiş ve tamamen farklı bir çehreye  kavuşmuş.
Akyaka’yi daha yakından tanımak isterseniz;

Coğrafi konum olarak inanılmaz güzel bir bölgede.  Muğla ve Marmaris’in tam ortasında, Ula ilçesine bağlı olan Akyaka kendi icinde yeterince tatmin ediciyken yine de diğer turizm merkezlerine yakınlığıyla daha  da avantajlı. Eğer Akyaka’ya Muğla’dan gidiyorsanız Sakar Geçidi’ni geçmeniz gerekir ki, bu yolda geçirdiğiniz 15 dakika tepeden Gökova Körfezi’nin ve ovasının eşsiz manzarasıyla su gibi gecer.

Mavi bayrakli tertemiz plajı özellikle haftasonları Muğla’dan gelen insanlarla dolar taşar. Plaj tamamen kumdan oluştuğundan ve deniz suyunun hemen derinleşmemesinden dolayı çocuklarınızla birlikte gönül rahatlığıyla günün tadını çıkarabilirsiniz. Plaj boyunca uzanan restaurantlar günün her anı vaktinizi geçirebileceğiniz yerler. Aynı zamanda iskeleden kalkan tekneler de sizi ister uzun süreli isterseniz de kısa bir turla çevreyi gezdirebilir. Çevrenin ilk görülmesi gereken yeri buz gibi suyuyla deniz suyunun temizliğinin de bir sebebi olan “Kadın azmağı” olarak bilinen su kaynağıdır. Yine Azmağın da  körfez sulariyla birleşme noktasına kadar uzanan restaurantlar balık keyfi yabileceginiz muhteşem azmak manzaralı dinlenme noktalarından. Azmağın diğer tarafında ise yemek alternatifi olarak iskeleye bağlı teknelerde balık ekmekçiler mevcut.  İskeledeki tekneler sizi aynı zamanda sabah başlayan turlarla etraftaki envai çeşit bakir ve koruma altındaki koyu gezdirebilir.

Etrafta bu kadar gezilip görülecek yer varken  su sporları yapmak isterseniz rüzgar sörfü, kano, yamaç paraşütü gibi aktivitelerden de yararlanabilirsiniz. İsterseniz dağ bisikletiyle aynı zamanda icinde bir de kamp alanı olan ormanda doğa  gezisine çıkabilirsiniz. Yani amacınız gerçekten dinlenmek, doğayı keşfetmek ve bütün yılın yorgunluğunu atmaksa dünyanın sayılı güzelliklerini içinde barındıran Akyaka tam sizin icin bir tatil yeri.

Akyaka mimarisiyle de belki de dünyada sayılı yerlerden. Tamamen kendine özgü ve tek tip mimarisi olan Akyaka mimarlik egitimi olmadigi halde dünyanın en prestijli mimarlik odullerinden Ağahan ödülünü almaya hak kazanmış, Nail Çakırhan’ın elinden çıkan bahçe içinde iki katlı evleriyle meşhurdur. Eski  Ula evlerinden esinlenerek modern tarzıyla birleştiren Nail Çakırhan yaptığı yapılarla Akyaka’yı diğer tatil beldelerinden ayıran ve yaşayan, nefes alan  ve kendine ait bir kimliği olan bir yapıya büründürmüştür. Akyaka’da konaklama işte bu yüzden çok daha keyifli ve sıcaktır. Taş duvarlarla örülmüş oteller yerine birbirine benzer yapıda iki katlı apartların çoğunluğu oluşturduğu bir konaklama yapısı vardır. Çok uygun fiyatlarla gayet rahat tatil yapabilirsiniz. Her gittiğiniz yerde evinizdeymişcesine ağırlanırsınız.

Her geçen gün gelişmeye değişmeye devam etse de, Akyaka hep eski sıcaklığını eski bozulmamışlığını, temiz havasını ,doğasını ve insanını  koruyacak. Gelip hayran kalıp yerleşen turistlerle de kaynaşacak.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK